2011. december 1. 10:05
„ Elvisszük az információt, megmutatjuk a lehetőségeket!” – Széchenyi Programirodák
Az Új Széchenyi Terv vívmányaként 2011. június 1-jével kialakították a Széchenyi Programirodákat. A magyarországi pályázati rendszerben nagy előrelépésnek számít az országos lefedettségű hálózat kialakítása. A még újnak számító irodák hatékonysága már most érezhető, ugyanakkor sokan még nem ismerik őket. A működésről kérdeztük Benyó Balázst, a Közép Magyarország Régió Széchenyi Programiroda Ügyvezetőjét.
Hogyan alakultak ki a program irodák?
A Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft. a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 100%-os tulajdona. Azzal a céllal hozták létre, hogy az Új Széchenyi Terv végrehajtását segítse, hatékonyabbá tegye.
Hét régióban vagyunk jelen, vagyis mind a 19 megyében. 22 városban nyílt Széchenyi Program Iroda (továbbiakban SZPI), amiknek többségében ügyfélfogadó hely kialakítására is sor került. A hét minden napján, az összes iroda várja az ügyfeleket, pályázat iránt érdeklődőket.
Jelenleg 152 tanácsadóval dolgozunk, akiket szakterületenként csoportosítunk (vállalkozásfejlesztés, humánerőforrás, környezetvédelem, turisztika), így kollégáink megfelelően felkészültek az adott szakterülethez tartozó pályázati kiírásokról.
Mi a célja és feladata a SZPI-nek?
Feladatatunk az Új Széchenyi Terv operatív programok forrásainak népszerűsítése és a források elosztásának elősegítése.
Ez két fő tevékenységet takar: fórumok szervezése és személyes tanácsadás.
A fórumok célkitűzése a tájékoztatás, ezeket általában a helyi szervezetekkel közös szervezésben bonyolítjuk le az azonos szektorhoz tartozó érdeklődők számára. Bemutatjuk a témához tartozó pályázati lehetőségeket, bizonyos témákat megvitatunk. A felmerülő egyéni kérdésekre pedig megoldásként a személyes tanácsadást tudjuk nyújtani, amit óriási lehetőségnek tartok.
Azt mondhatjuk, hogy az SZPI a munkatársaival az ötletgenerálástól egészen a záró elszámolásig tud segítséget adni az ügyfeleknek, ugyanakkor nem végzünk pályázatírást, projektmenedzselést.
Miben tud mást nyújtani az SZPI, mint egy tanácsadó cég?
A szolgáltatásunk teljes egészében térítésmenetes, ami önmagában markánsan megkülönböztet bennünket a profit orientált pályázatíróktól. Az SZPI működését ugyanis szintén az Európai Unió finanszírozza. Azaz a szóban forgó támogató tevékenységet egyrészt az Unió kéri számon rajtunk, miközben maga is finanszírozza.. Eltérés az is, hogy a pályázatíró cégek bizonyos konstrukciókat sajátítanak el mélyebben, és pusztán működésükből fakadóan ezeket a konstrukciókat próbálják meg eladni minél több helyre. Ezzel szemben az SZPI nem érdekelt abban, hogy egy pályázatot minél több helyen „értékesítsen”. Mi nem pályázathoz keresünk ügyfeleket, hanem ügyfélhez pályázatot. Tekintettel arra, hogy az összes pályázati kiírás vonatkozásában ismerjük a részleteket, felkészültek a kollégák, így meg tudjuk mondani, hogy az érdeklődő ötletéhez, mi az a pályázati kiírás, ami leginkább passzol, és amivel a legtöbb forráshoz tud jutni.
Említette, hogy a szolgáltatás teljes körű. Mindenféle pályázattal foglalkoznak, beleértve a hitelkonstrukciókat is?
Mindenféle pályázattal foglalkozunk, de pénzügyi szervezeteket nem közvetítünk. Azt mindenkinek a saját belátására bízzuk, hogy ő milyen szempontok alapján kivel akar együttműködni. Támogató tevékenységünkkel azt szeretnénk többek között elérni, hogy felkészítsünk mindenkit, mit is jelent egy pályázat megvalósítása. Azt gondolom, hogy azért is vagyunk e tekintetben hitelesek, mert magunk is egy EU-s projekt vagyunk. Mi is találkozunk ugyanazokat az adminisztrációs feladatokkal, amikkel a pályázók is. Tehát tudjuk, miről beszél az ügyfél, ha beszámolót ad be vagy pénzügyi elszámolást végez.
Az ügyfelek milyen típusú segítséget igényelnek?
Ha valaki még csak érdeklődő, akkor a lehetőségeket mutatjuk be neki. Ha van már támogatási szerződése, akkor a legkülönbözőbb kérdésekkel keresnek meg bennünket, de a leggyakoribb, hogy pénzügyi, elszámolási kérdések merülnek fel.
Ha az ügyfélkört tekintem, akkor pedig különösen vállalkozók keresnek fel bennünket, és a legtöbb esetben eszközbeszerzés, ingatlanfejlesztés iránt érdeklődnek.
Együttműködnek közreműködő szervezetekkel. Ez előnyt jelent az ügyfelek segítségnyújtásában?
A legtöbb közreműködő szervezettel van együttműködési megállapodásunk, és vannak kijelölt kapcsolattartóink, tehát közvetlenül tudunk hozzájuk fordulni, ha olyan kérdés van, amire magunk nem találjuk a választ. Igen, azt gondolom, ez a közvetlen kapcsolat valahol előnyt jelent, hiszen folytonos,kialakult és naprakész a kapcsolat az SZPI és a pályázati közreműködő szervek között.
Mennyire van együttműködés a többi programirodával?
Mennyire szükségszerű a munkájuk során?
Maximális együttműködés van. A hét régióigazgató rendszeresen konzultál. Átadunk egymásnak ügyfeleket, ha olyan megoldást kíván a feladat.
Azt gondolom, élő és tartalmas a kapcsolat a régió igazgatók között.
Mi a véleménye a KMR régió pályázati lehetőségeiről?
Budapesten és Pest megyében a legnagyobb a vállalkozások száma, illetve ide koncentrálódik sok országos jelentőségű intézmény.
Amit látunk, hogy nagyon pesszimisták a budapesti körzetben, mert az emberek azt gondolják, hogy alig van kiírás a KMR-ben. Van egy olyan beidegződés, hogy „itt” nem lehet indulni semmin., Örülünk annak, hogy a legtöbb esetben mégis találunk olyan lehetőséget, amin az érintett ügyfél el tud indulni. Ezért gondolom, hogy komoly létjogosultsága van annak, amit a kollégáimmal együtt csinálunk.. Elvisszük az információt, megmutatjuk a lehetőségeket!
Egy új pályázat megjelenése során, hogyan készülnek fel?
A közreműködő szervezetekkel való kapcsolat tartalmi vonatkozása itt jelenik meg. Attól függően, melyik közreműködő szervezethez tartozik a kiírás, kapunk egy felkészítést, ami a konkrét pályázatra vonatkozik. A tanácsadóink így a lehető legfelkészültebbek, és tudásuk biztos, aktuális alapokon nyugszik.
Milyen visszajelzéseket kaptak eddig működésükre vonatkozóan?
Megjelenésünk még új dolognak számít. Ugyanakkor június óta több mint 600 ügyfelet kerestünk meg, kb. 1200 ügyféltalálkozót bonyolítottunk le, itt a KMR térségben. Ehhez meg kell, hogy említsem a magas ügyfél elégedettséget is. Ezt úgy mérjük, hogy minden hónapban a központi iroda véletlenszerűen felhív ügyfeleket, akiknél kint jártak a tanácsadók. Ezek alapján 90-100%-os az elégedettség aránya.
A jövőre vonatkozóan mire számíthatunk a SZPI-től?
Minden lehetőséget megragadunk annak érdekében, hogy a potenciális pályázókhoz eljussunk és nekik megfelelő pályázati lehetőségeket vigyünk, vagy ha elakadnak a pályázati folyamatban, akkor lehetőségeinkhez mérten segítsünk.
Dóczy Gabriella
ujszechenyiterv.info
Kövess minket!