2012. 04. 15. 08:16

A globalizációval és a fenntarthatósággal kezdtek az egyházasgergei Szent József Katolikus Szakiskola és Speciális Szakiskola KEOP projektjében
2012. április 11-én az Új Széchenyi Terv KEOP-6.1.0/A-11 kódjelű, a fenntartható életmódot népszerűsítő pályázata keretében szervezték meg – négy közül – az első projektnapot az általános iskola 40 9-13. osztályos diákjának részvételével. A rendezvényen egész napos programmal hívták fel a tanulók figyelmét a globalizáció veszélyeire és a fenntarthatóság jelentőségére szűkebb közösségük és a Föld jövője szempontjából.
A szervezők több médium felhasználásával (weboldal, film, magazin és szóbeli előadás), kooperatív formában próbálták felkelteni a fiatalok érdeklődését a globalizáció és fenntarthatóság kérdései iránt. A diákok csoportfoglalkozások keretében ismerkedhettek meg az ökológiai lábnyomszámítással, majd egy tematikus magazin közös áttanulmányozásán keresztül ismerkedhettek meg környezetvédelem, a klímaváltozás és a túlnépesedés aktuális problémáival. A nap folyamán egy egzotikus helyszínekre elkalauzoló film segítségével szembesítették a résztvevőket a környezet egyensúlyának fenntartása melletti elkötelezettség fontosságával. A rendezvény részeként a termelés, fogyasztás és az erőforrások kimerülésének kérdéseivel is megismerkedhettek a diákok egy weboldal elemzésén keresztül, végül a környezeti nevelési szakemberek a „Gazdálkodj okosan!” című ötletpályázat helyezettjeit választották ki, akik értékes jutalmakban részesültek. Minden diák hazavihette a közösen elolvasott magazin egy példányát, így – a szervezők reményei szerint – a résztvevők otthonukba is be tudják csempészni a fenntarthatóság alapelveit, elősegítve ezzel Földünk megóvását és egy fenntartható jövő megteremtését. „A programot örömmel és bizalommal fogadták a diákok. Két-három óra alatt kialakult egy sajátos “ökonyelvezet”, szemlélet és közösség, amelynek középpontjában természetünk és környezetünk védelme és megbecsülése állt, s amelyben ott volt a természet szépségeire való rácsodálkozás, de egyúttal a döbbenet és felismerés is, amikor a környezetpusztításról és annak következményeiről is tájékozódhattak diákjaink. Annyi bizonyos: az elhangzott vélemények, elcsípett félszavak is sejtetik: a Szent Józsefes diákok várják a folytatást!” – mondta el Szabó Gyula Sándor iskolaigazgató a rendezvény zárásakor.

Kövess minket!